nick
şifre
sınav giriş belgesi

YKS sınav giriş belgesi nasıl ve nereden çıkarılır?

YKS sınav giriş belgesi nasıl ve nereden çıkarılır? ÖSYM ile üniversite sınavı 2019 YKS giriş belgesi alma

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için heyecan dorukta. Hayallerindeki üniversite için son çalışmalarını gerçekleştiren öğrenciler, bir yandan da sınava yönelik bilgileri edinmeye çalışıyor. Bilindiği üzere, ÖSYM tarafından 2019 YKS sınav yerleri geçtiğimiz günlerde erişime açılmıştı. Bireyler de, ‘YKS sınav giriş belgesi nasıl ve nereden alınır?’ sorusunun yanıtını öğrenmeye çalışıyor. Haberimizin detaylarından üniversite sınavı kapsamında YKS giriş belgesi çıkarma yolları hakkında bilgi edinebilir, sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. İşte, detaylar…

Üniversite sınavı olarak da adlandırılan YKS için heyecan dorukta. İyi bir üniversite için son çalışmalarını yapan öğrenciler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı beklemeye koyuldu. Adaylar, bir yandan da sınava yönelik bilgileri sorgulamayı ihmal etmiyor. Bu bağlamda, 2019 YKS sınav giriş belgesi ve yerleri büyük önem arz ediyor. Zira, binlerce öğrenci sınava gireceği yeri önceden kontrol ederek kesinleştirmek istiyor. Peki, ÖSYM ile 2019 YKS sınav giriş belgesi nasıl ve nereden alınır?

ÜNİVERSİTE SINAVI YKS GİRİŞ BELGESİ NASIL ÇIKARILIR?

Bilindiği üzere, geçtiğimiz haftalarda YKS sınav giriş belgesi erişime açıldı. 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı giriş yerlerini hızlı bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

YKS SINAV GİRİŞ YERLERİ HIZLI SORGULA

Bu yıl içerisinde 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı giriş belgeleri yayında!

ÖSYM’den YKS giriş belgeleri için yapılan açıklama şu şekilde;

15 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak olan 2019-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 16 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak olan 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2019-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT)adaylarının sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile saat 09.00’dan itibaren edinebileceklerdir.

KS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL VE NEREDEN ÇIKARTILIR?

Adaylar yazıcıya bağlı bilgisayardan işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Aşağıdaki bağlantıdan YKS sınav giriş belgesi çıkarma işleminizi yapabilirsiniz. Sayfaya girdikten sonra Ctrl + P kısayol tuşları ile sayfayı yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ÖSYM SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

SINAVDA HANGİ TESTLER YER ALACAKTIR?

TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. TYT’de uygulanacak testler ve kapsamları, Tablo 1A’da gösterilmiştir.

AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

YKS’de uygulanacak testler ve soru sayıları Tablo 1B’de gösterilmiştir. Adaylar sınavda, öğretim programları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen, okullara bildirilen ve kamuoyuna duyurulan “(ÖSYM Tarafından 2019 Yılında Gerçekleştirilecek TYT ve AYT Sınavlarına Esas) Ortak Derslere Ait Kazanım ve Açıklamalar”daki konu, kazanım ve açıklamalardan sorumlu olacaklardır.

SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, TYT’ye ek olarak 2019-AYT ve/veya 2019-YDT’ye de girmeleri ve tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan testleri cevaplamaları zorunludur.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 12 Haziran, 2019
okuma 75 views okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

%d blogcu bunu beğendi: