nick
şifre
Telegram Grup ve Kanal Farkı Nedir

Telegram Grup ve Kanal Farkı Nedir?

Telegram Grubu ve Telegram Kanalı olarak iki farklı şekilde hizmet verilmesinin ana nedeni, Telegram kanalında kullanıcıların yorum yazamıyor veya mesaj atamıyor olmasıdır. Telegram grubuna giren bir üye, gruba mesaj atabilirken; Telegram kanalına katılan bir abone, kanal yönetimi tarafından izin verilmediği sürece mesaj atamaz.

Eğer bir Telegram Kanalınız var ve gönderilerinize yorum yapılsın istiyorsanız, kanalınızın yanında bir de grup kurmanız gerekir. Telegram grubu oluşturduktan sonra şu adımları takip ederek, kanalınıza yorum yazma özelliği ekleyebilirsiniz:

 • Kurduğunuz grubun ayarlarına girin ve “Bağlı Kanal” bölmesine gelin.
 • Bu kısma tıklayarak, kanalınızı seçin ve onaylayın.
 • Kanalınıza göndereceğiniz her yeni gönderi için, yorum yapma özelliği aktif hale gelecektir.

Telegram grubunu, kanalınıza bağlamadan önce paylaştığınız gönderiler için yorum özelliğinin açılmadığını görmeniz normaldir. Yorum özelliği sadece grup bağlandıktan sonraki gönderiler için uygulanır.

Telegram Grupları Nasıl Bulunur?

Telegram üzerinde bulunan ve işinize yaraması muhtemel grupları ararken zorluk çekmenize gerek yoktur. Telegram uygulamasını cihazınıza yükledikten ve giriş yaptıktan sonra basit birkaç işlemle bulmak istediğiniz Telegram gruplarını bulabilir, isterseniz bulduğunuz gruplara katılabilirsiniz. Telegram Grupları 2021 şu şekilde bulunmaktadır:

 • Telegram uygulamasına cihazınızla giriş yapın.
 • Ardından “Sohbetler” bölümüne tıklayın.
 • Üst kısımda yer alan arama çubuğuna bulmak istediğiniz grup ile ilgili anahtar kelime yazın.
 • Örneğin sohbet grupları için, “Sohbetn” yazabilir ve size önerilen gruplardan birisine dâhil olabilirsiniz.

Telegram Grupları Engelleme Nasıl Yapılır?

Katıldığınız Telegram gruplarını engellemek için, sohbet ekranındayken grubun üzerine tıklayarak “Sil ve Engelle” butonlarına basmanız yeterlidir. Bu sayede işlemi uyguladığınız grubu engellemiş olacaksınız. Ancak, insanların sizi gruplara davet etmesini engellemek istiyorsanız:

 • Ayarlar” bölümüne tıklayın ve ardından “Gizlilik ve Güvenlik” ayarlarına ilerleyin.
 • Buradan “Herkes” olan ayarı, “Kişilerim veya Hiç kimse” olarak değiştirin.

Grup engelleme işleminden vazgeçmek istediğinizde, yaptığınız bu işlemin tersini yapabilir veya engellediğiniz bir gruba gidip “Katıl” butonuna tıklayabilirsiniz.

Telegram Grupları Nasıl Gizlenir?

Telegram üzerinde kurduğunuz ancak kimsenin görmesini istemediğiniz gruplarınızı, Telegram Grup Gizleme özelliği ile herkese kapatabilirsiniz. Grup gizleme özelliği aktif olan bir grup, siz linkini paylaşmadığınız sürece bir başkası tarafından görüntülenemez ve paylaşılamaz. Telegram grubunuzu gizlemek için şu adımları uygulayın:

 • Kurmuş olduğunuz grubun sağ üst kısmında yer alan “3 Nokta” sembolüne tıklayın.
 • Ardından “Grubu Yönet” sekmesine basın.
 • Grup Türü” kısmını “Genelden Gizliye” çevrin.

Grubunuzu gizliye aldığınızda size özel bir davetiye linki Telegram tarafından otomatik olarak yaratılır. Bu link ile birlikte grubunuza davet etmek istediğiniz kişileri davet edebilirsiniz. Grubu herkese görünür yapmak istediğinizde ise, “Gizli” olan kısmı “Genel” olarak ayarlamanız yeterlidir.

Telegram Grupları Nasıl Kurulur?

Telegram grubu kurmak, oldukça basit bir işlemdir ancak telefonunuzun Telegram’da onaylandığına emin olmalısınız. Telegram hesabınızı doğrulamadan, Telegram grubu açamayacağınız gibi yönetmeniz de olası değildir. Telegram grup kurma kurallarını yerine getirdikten sonra Telegram Grubu Kurmak 2021 için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Telegram uygulamasına giriş yaparak “Sohbet” kısmına gelin.
 • Ardından sağ üst köşede yer alan sembole tıklayın.
 • Buradan “Yeni Grup” butonuna bastıktan sonra grup bilgilerinizi girerek grubu onaylayın.

Oluşturduğunuz grubu silmek isterseniz, Telegram grubunuzun içerisinde yer alan “Düzenle” butonuna basıp “Grubu Yönet” demeni yeterlidir. Silme yönergelerini takip ederek, işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telegram Grubu Sessize Alma Nasıl Yapılır?

Bazı Telegram grupları oldukça aktif gruplardır ve sürekli olarak bildirim alırsınız. Bildirim sesinden rahatsız olduğunuz durumlarda sıklıkla kullanabileceğiniz Telegram Grup Sessize Alma özelliği ile tüm bildirimlerin sesini süresiz kısabilirsiniz. Telegram grubunu sessize almak için:

 • Sessize almak istediğiniz grubun üzerine “Uzun” basın.
 • Ardından çıkan seçenekler içerisinden “Sessize Al” kısmına tıklayın.

Grubun sesini açana kadar grubun sessizde kalacağını unutmayın. Bildirimleri tekrar almak istediğinizde aynı işlemleri uyguladıktan sonra “Sesi Aç” kısmına tıklamanız yeterlidir.

Telegram Grubu Davet Linki Nasıl Alınır?

Telegram grup davet linkleri, sadece gizli olan Telegram grupları için geçerli olan bir linktir. Gizli olan bir Telegram grubuna katılmanın tek yolu ise, gruba dâhil olan bir kişiden grup davet linkini almaktır. Ancak, davet linki göndererek bir kişiyi gruba davet etmek istiyorsanız, izlememeniz gereken yol şu şekildedir:

 • Grup ayarları kısmından “Grubu Yönet” butonuna tıklayın.
 • Ardından “Grup Davetiye Linki” yazan yerdeki linki kopyalayın.
 • Kopyaladığınız linki davet etmek istediğiniz kişiye gönderin.

Telegram Grup Sahipliği Devretme Nasıl Yapılır?

Telegram profiliniz üzerinden açmış olduğunuz Telegram grubunuzu bir başkasına satmak veya hediye etmek amacıyla devretmek isteyebilirsiniz. Telegram uygulaması, kullanıcılara bu anlamda oldukça kolaylık sağlamaktadır. Telegram grubunuzun grup sahipliğini devretmek için, şu adımları izleyin:

 • Sahibi olduğunuz grubun “Ayarlar” kısmına gidin.
 • Buradan grubu devretmek istediğiniz kişiyi “Yönetici Ekle” sekmesinden yöneticiliğe ekleyin.
 • Ardından sahip olabileceği tüm hakları aktif hale getirin ve sayfanın altında çıkan “Grup Sahipliğini Devret” butonuna tıklayın.

Telegram Grup Devretme 2021 işlemleri, bazen 24 saat içerisinde tamamlanırken; bazen de 7 güne kadar sürebiliyor. Telegram grup sahipliği tamamen devredilene kadar, devrettiğiniz kişinin grup sahibi kadar haklara sahip olamayacağını unutmayın.

Telegram Grup Mesaj Sabitleme Nasıl Yapılır?

Telegram grubunuza attığınız önemli mesajlarınızı, Telegram Grup Mesaj Sabitleme özelliği ile en başa tutturabilirsiniz. Bu sayede vermek istediğiniz mesajlarınızı grup üyelerine gösterebilir, sonradan gelen üyelerin ise mesajınızı görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Telegram grup mesaj sabitleme için şu adımları uygulayın:

 • Mesajınızı gruba attıktan sonra üzerine uzun tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçenekler içerisinden “Başa Tuttur” kısmına basın.

Başa tutturduğunuz gönderiyi kaldırmak isterseniz, başa tuttur bölümünün yanında yer alan “İğne” sembolüne tıklamanız gerekir.

Telegram Grup Kapasitesi Ne Kadardır?

Telegram grupları, geniş kitlelere hitap edebilmek maksadıyla tasarlandığı için 200 Bin kişi kapasitesine sahiptir. Telegram grup limitine ulaşan grupların alımları otomatik olarak durdurulur ve yeni üye katılımı kapanır. Ancak, gruptan herhangi birinin ayrılması durumunda otomatik olarak tekrar aktif hale gelen üye kabul sistemi, kullanıcıların katılmasına olanak sağlar.

Kişi sayısı limiti dolan grupların, limit artırma gibi bir seçeneği bulunmamaktadır. Eğer istenirse, mevcut gruba ek yeni bir grup açılabilir ve kullanıcılar ana grup üzerinden yeni açılan gruba yönlendirilebilir.

Telegram Kanal Açma Nasıl Yapılır?

Telegram kanalları, yöneticilerin izni olmadan abonelerin yorum yapamadığı ve paylaşımların sadece yöneticiler tarafından yapıldığı bir iletişim platformudur. İstenildiği takdirde abonelerin de fikirlerini iletebilmesi için yorum bölümünün açılabileceği Telegram kanalları, Telegram uygulamasının gözde fonksiyonlarından birisidir. Telegram Kanal Açma 2021 için şu işlemleri uygulayın:

 • Telegram uygulamasını cep telefonunuza indirdikten sonra “Sohbetler” bölümüne gelin.
 • Sayfanın sağ üst kısmında bulunan ikona tıklayın.
 • Ardından “Yeni Kanal” butonuna basarak kanal açma işlemlerinizi gerçekleştirin.

Telegram kanalı değil, Telegram grubu açmak isterseniz “Yeni Grup” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Telegram Kanal Arama Nasıl Yapılır?

Telegram’da birbirinden farklı birçok kategoride kanallar vardır. Katılmak istediğiniz kategori ile ilgili belirli anahtar kelimeleri yazarak, aradığınız kanallara hızlıca ulaşabilirsiniz. Örneğin arama çubuğuna free Netflix premium yazın ve karşınıza çıkan yabancı kaynaklı Netflix hesapları dağıtan kanallara tıklayın. Katıldığınız bu kanalda her türlü faydalı içeriğe rastlayabilir, fırsatları yakından takip edebilirsiniz. Telegram kanal arama adımları şu şekildedir:

 • Telegram Messenger’a giriş yapın.
 • Ardından ana sayfa üzerinden “Sohbetler” kısmına gelin.
 • Ekranın üst kısmında göreceğiniz arama çubuğuna gitmek istediğiniz kanal ile ilgili anahtar kelimeyi yazın ve aratın.
 • Karşınıza çıkan kanallar içerisinden size uygun olanı seçerek “Kanala Katıl” butonuna tıklayın.

Telegram Kanal Sohbeti Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Telegram kanalları, Yönetici onayı ve izni olmadan sohbet veya konuşmanın gerçekleştirilemeyeceği bir platformdur. Eğer bir Telegram kanalı sahibiyseniz, Telegram sohbeti açmak için, kanalınızın yanında bir de Telegram grubu açmanız gerekir. Yeni açtığınız Telegram grubunuzun ayarlar bölümünden:

 • Grubu Kanala Bağla” butonuna tıklayarak kanalınızda sohbet özelliğini aktif duruma getirebilirsiniz.

Telegram kanalınızın sohbet kısmını kapatmak istediğinizde yapmanız gereken tek şey, grup ile kanalın bağlantısını kesmektir.

Telegram Kanal Sahipliği Devretme Nasıl Yapılır?

Telegram kanal sahipliği devretme işlemi oldukça hızlı gerçekleşen bir işlemdir. Telegram üzerinden büyüttüğünüz kanalınızı satmak istediğinizde veya bir başkasına devretmek istediğinizde devir işlemini şu adımları kullanarak yapabilirsiniz:

 • Telegram kanalınızın “Ayarlar” kısmına gelin.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden “Yöneticiler” bölümüne girin.
 • Kanalınızı devretmek istediğiniz kişiyi “Yöneticiler” listesine ekleyip tüm yetkileri verin.
 • Ardından ekranın alt kısmında çıkan “Kanalı Devret” butonuna tıklayın ve işlemin gerçekleşmesini bekleyin.

Telegram kanal devir işlemleri bazen 48 saat, bazen de daha uzun sürebilmektedir. Devir işlemini iptal etmeden bekleme süresinin dolmasını bekleyin.

Telegram Kanal Mesaj Sabitleme Nasıl Yapılır?

Telegram kanallarında bulunan mesaj sabitleme özelliği, kanalınızda yer alan abonelere duyurmak istediğiniz önemli mesajlarınızı sabitlemenize izin veren yeni bir özelliktir. Telegram kanalınıza bir gönderinizi sabitlemek istediğinizde “Abonelere Bildir” kutucuğunu işaretlerseniz, hem gönderinizi başa sabitlemiş hem de sabitlediğiniz yazıyı tüm abonelerinize duyurmuş olursunuz. Telegram Kanal Mesaj Sabitleme 2021 için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Telegram kanalınıza girerek bir gönderi oluşturun ve gönderin.
 • Ardından gönderinizin üzerine uzun basarak seçeneklerin çıkmasını sağlayın.
 • Buradan “Başa Tuttur” seçeneğine tıklayın.

Başa tutturulmuş gönderinizi silmek için, Telegram kanalınızın içerisindeyken sağ tarafta bulunan “İğne” ikonuna basmanız yeterlidir. Birden fazla başa tutturulmuş gönderiniz varsa elle seçme imkânınız da bulunuyor.

Telegram Kanal Kapasitesi Ne Kadardır?

Geniş kitlelere hitap edebilmek amacıyla tasarlanan Telegram kanalları, 200 Bin kişiyi içerisinde barındırabilmektedir. Telegram kanalınız izin verilen kapasite sınırına ulaştığında otomatik olarak alımları durduruyor ancak abonelikten vazgeçen bir üye olduğunda yani 200 Bin kişinin altına düştüğünde yine otomatik olarak tekrar açılıyor.

Manuel olarak hiçbir işlem gerektirmeyen kişi sınırlamasının üst limitini artırmak için bir yöntem bulunmamaktadır. Üst limite ulaştıysanız ve hala alım yapabilecek potansiyeldeyseniz, ek bir kanal açmayı ve yeni aboneleri yeni açtığınız kanala yönlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Telegram Kanal Görüntülenemiyor Hatası Çözümü

Telegram uygulaması içerisinde kanal araması yaptığınızda, katılmak istediğiniz kanal kategorisine ait anahtar kelimeyi kullanmanız önemlidir. Örneğin bir sohbet kanalına katılmak istiyorsanız, “Sohbet”; haber kanalına katılmak istiyorsanız, “Haber” kelimesini yazmalısınız. Anahtar kelimeleri kullanmanıza rağmen katılmak istediğiniz kanalı görüntüleyemiyorsanız:

 • Kanaldan engellenmiş veya susturulmuş olabilirsiniz.
 • Katılmak istediğiniz kanal kapanmış olabilir.
 • Katılmak istediğiniz kanal abone alımlarını geçici veya kalıcı süreliğine durdurmuş olabilir.

Belirli aralıklarla tekrar kanal araması yaparak sorunu çözebilirsiniz. Eğer kanala direkt link aracılığıyla gelmeye çalışıyor ve kanalı görüntüleyemiyorsanız, kanal linkini kontrol etmenizde fayda olabilir. Hatalı bir link söz konusu ise katılmak istediğiniz kanalı görüntüleyemezsiniz.

Telegram Abone Kasma Nasıl Yapılır?

Telegram kanallarının gelişmesi ve büyük kitlelere ulaşabilmesi için abone sayısının her geçen gün daha hızlı artması şarttır. Telegram kanalınızda ne kadar çok abone olursa, o kadar çok yeni kişileri çekebilir, kanal kapasitenizin tamamını mümkün olan en kısa sürede doldurabilirsiniz. Telegram Abone Kasma 2021 önerilerimiz ise şunlardır:

 • Telegram kanalınızın davet linkini veya kanal linkini kopyalayarak farklı kanal veya gruplarda paylaşabilirsiniz.
 • Telegram kanalınızı, Telegram kanallarının veya gruplarının paylaşımlarının yapıldığı sitelere ücretsiz olarak ekleyebilirsiniz.
 • Ücret ödemeniz gereken Telegram kanal ekleme sitelerini kullanarak uygun ücretler karşılığında siteye ekletebilirsiniz.
 • Son olarak ücret karşılığında Telegram grup veya kanallarında kanal reklamınızı yaptırabilirsiniz.

Çoğu büyük Telegram gruplarında göndereceğiniz kanal linkine karşı önlemler alınmaktadır. Grup veya kanallardan banlanmamak için, ücretli reklam vermeyi tercih etmenizi öneririz.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 14 Mart, 2021
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?