nick
şifre
Resimli Sohbet Odaları

Sohbetet

Sohbet odaları daha çok gerçek bir sohbete benziyor. Bir odaya katılabilir ve konuşmaya başlayabilirsiniz. Bir sohbet odasına girdikten sonra, ne yaptığınızdan gerçekten emin bile değilsiniz. Kiminle konuştuğunu gerçekten bilmiyorsun. Bazen o kadar hızlı konuşuyorlar ki sanki yazıyorlarmış gibi geliyor. Ayrıca takip edildiğinizi veya en kötü ihtimalle bir tür bilgisayar programı tarafından saldırıya uğradığınızı hissedebilirsiniz.

Bu nedenle forumlar, bloglar, e-posta listeleri vb. gibi halka açık alanlarda sohbet eden kişilerin sohbet hizmetlerini kullanırken daha dikkatli olmaları önerilir. Her şeyden önce, halka açık bir sohbet odasında asla kişisel bilgilerinizi vermeyin. Belirli ilgi alanlarını veya benzer konuları teşvik eden sohbet odalarının kullanılması da tavsiye edilmez çünkü bu sohbetler, başka birinin kişisel alanını işgal etmek isteyen vicdansız kişiler tarafından kolayca kötüye kullanılabilir.

Sohbeti kullanırken güvenliğinizi artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Birincisi, Sohbet pencerelerinizde söylediklerinize dikkat etmektir. Adresiniz, telefon numaranız, iş yeriniz veya okula gittiğiniz yer gibi kişisel bilgilerinizi asla güvenmediğiniz kişilerle paylaşmayın. İkincisi, Sohbet konuşmalarınızda asla gerçek adınızı veya adresinizi vermeyin. Bunun nedeni, birçok Sohbet programının bir “kapak adı” sahibi olmanızı sağlamasıdır; bu, gerçek adınızın Sohbet konuşmalarınızda görünmeyeceği anlamına gelir. Yabancılarla sohbet etmek tehlikeli olabilir ve Chat kullanıcıları kiminle sohbet ettikleri konusunda yeterince dikkatli olmalıdır.

Sohbet güvenliği için bir başka yararlı araç, bir mobil SMS ağ geçidinin uygulanmasıdır. Bugünlerde önde gelen tüm mobil iletişim hizmeti sağlayıcıları, Sohbet odaları için mobil SMS ağ geçitleri sunuyor. Bu özellik, Chat kullanıcılarının bir bilgisayar kullanmak zorunda kalmadan doğrudan Chat yazılımlarından cep telefonlarından metin mesajları gönderip almasına yardımcı olur. Başka bir deyişle, Sohbet bilgisayarınıza özel yazılımlar indirip yüklemeniz veya e-postaları okumanız gerekmez; bir Sohbet odasındaki tüm iletişimleriniz hava dalgaları üzerinden gönderilir. Modern Sohbet odalarındaki yeni standart, kişi iletişim bilgilerini forum gibi genel bir sitede yayınlamamış olsa bile, size kimin mesaj attığını görmenize olanak tanır.

Bazı Chat kullanıcıları, iletişimleri üzerinde mümkün olduğunca fazla kontrol sahibi olmayı tercih eder. Bu kişiler için, Sohbet konuşmalarınızı kaydetme ve daha sonra oynatma olanağı sağlayan üçüncü taraf uygulamalar vardır. Mevcut konuşmalarınızla hiçbir ilgisi olmayan eski konuşmaları dinleyebilir ve ardından kişiyle sohbete devam etmek mi yoksa Sohbet oturumunu bilgisayarınızdan silmek mi istediğinize karar verebilirsiniz.

Sohbet ederken SMS metin mesajları göndermenize ve almanıza izin veren ek Sohbet özellikleri vardır. Bu sohbet uygulamalarından bazıları, sohbet ettiğiniz başka birinden otomatik, tek yönlü metin mesajları almanıza izin verdiği için sms botları olarak adlandırılır. Bu “sms botlarının” en büyük avantajı, mesajlarınızın hızlı ve gecikme olmadan ulaşmasını sağlamalarıdır. Bu Sohbet uygulamaları ayrıca genellikle size kimin mesaj attığını ve onların arkadaşlarınız mı yoksa kişisel alanınıza girmeye çalışan biri mi olduğunu görmenizi sağlar.

Birçok Sohbet sitesi, web sitelerinde ücretsiz mesajlaşma sunar, ancak çeşitli Sohbet hizmeti sağlayıcılarının belirli, ön ödemeli Sohbet programlarını kullanmak için de abone olabilirsiniz. Böyle bir hizmete örnek olarak, özel Sohbet taşıyıcıları tarafından sağlanan “jabber” hizmetleri verilebilir. Bu Sohbet operatörleri, cep telefonu operatörleriyle çalışır ve kullanıcıların normal bir cep telefonu kullanırken sesli sohbetten yararlanmalarına olanak tanır. Bazı Sohbet operatörleri, Chat kullanılırken verilerin kullanılmasına izin vermek için kablosuz ağ sağlayıcılarıyla birlikte çalışır, diğerleri ise ses ve veri iletişimi sağlamak için kendi ağlarını ve/veya hava dalgalarını kullanır.

Chat, sesli ve verili mesajlaşma gibi yeni sohbet özelliklerine ek olarak, geçmişte insanlar için kullanışlı sayılmayan ancak artık yaygın hale gelen birçok başka özellik de sunuyor. Sohbet sunucuları, örneğin bir mesajın ne kadar uzun olabileceği konusunda kendi sınırlarını belirleyebilir. Ayrıca katılımcılarına makbuzları okuyup okumama seçeneği de verebilirler. Chat’in daha yeni sürümleri, kullanıcıların daha önce yalnızca eklerle mümkün olan büyük dosyaları e-postayla göndermesine de olanak tanır. Cep telefonu kullanıcılarının sayısının rekor seviyeye ulaştığı tahmin ediliyor ve bu rakam giderek artıyor.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 9 Ağustos, 2021
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?