nick
şifre
Sohbet Duası

Sohbet Duası

Sohbet duası, Toplu halde ibadet edilmesinin sünnet olduğu belirtilirken, bu süreç içerisinde okunan dualara meleklerin amin diyerek icabet edeceği belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı kalabalıkta bulunan kişilerin içerisinden yalnızca bir tanesinin bile Allah’ın razı olduğu kullardan olması o kalabalıkta bulunan kişilerin tövbesinin ve duasının kabul olacağını belirtmektedir. Bu sebepten dolayı sünnete uyarak bu toplulukta bulunmanın gerektiği Peygamber Efendimiz tarafından bildirilmiştir. Sohbet duası için kişinin öncelikli olarak kalben Allah’a inanması ve o ortamda yapılacak duanın kabul olacağına şüphe etmemesi önemlidir. Şimdi sohbet duasını sizlerle paylaşalım. Yapılan dua ile birlikte Allah’ın o toplulukta bulunan kişilerin duasına icabet edileceği de belirtilmektedir.

 
Sohbet duası

 بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم

 
Bismillahirrahmanirrahim
Sen Alemlerin Rabbisi kalbimi karartma, la ilahe illallah rızkımızı çoğalt, rızkımı azaltma, kendi yolundan başka bana yol aratma. Ahirette ve dünyada da iyilik güzellik ver bunaltma. Kabir azabından cümlemizi koru Yarabbi.
Sen bizi yoktan var eden, varlığından haberdar edersin, okumuş olduğumuz Kuranı Kerim’den, Amme suresinden, Tebareke den, Yasini Şeriften makbul olan sevabı evvelen bizzat Fahri Kainat başlarımızın tacı, gönüllerimiz ilacı, burada bitmez tükenmez günahlarımızın Şefaatçisi olan Peygamber Efendimiz temiz pak ruhuna hediye eyledik kabul eyle Yarabbim.
Geçmişten günümüze ahirete intikal etmiş bütün ümmeti Müslümanların ruhlarına hediye eyledik haberdar eyle ya Rabbim. Ruhlarını Şad eyle Ya Rab onlara cennet makamını nasip eyle Yarabbi. Ağzımızdan tat, bedenimizden sıhhat, evlatlarımızı hayırlar nasip eyle Yarabbi. Fakirlik gelmeden önce nime,t yaşlılık gelmeden önce gençlik, meşguliyet vermeden önce vakit, hastalık gelmeden önce sağlığın kıymetini bilmeyi bizlere nasip eyle Ya Rabbi.
Kuranı Kerim’ine inandım, Peygamber Efendimize inandım,ahiret gününe inandım, ölüp yeniden dirileceğimize inandım Yarabbi. Biz zalimlik ettik, zalim nefis dolayısıyla amellerimizi boşa geçirdik, günahlarımızı bağışla ya Rabbi, tövbelerimizi kabul eyle, Firdevsi makamına yükselt, cennette cemalinle şereflendir Yarabbi. Ölüm gelip de kabire girdiğimiz zaman Rabbin kim Allah, peygamberin kim Muhammed, kitabının ne Kuranı Kerim diyerek sual vermeyi bizlere nasip eyle Yarabbi.
Bu toplulukta bulunan Kuranı Kerimi dinleyen bütün herkesin ölmüşlerinin ruhlarına hediye eyledik dualardan haberdar eyle Yarabbi. Özellikle ev sahibinin babasının, annesinin bütün ecdadının ruhlarına hediye eyledik kabul eyle, haberdar eyle Yarabbi. Biz affına muhtacız Yarabbi. Kabrimizi nur eyle, rızkımızı bol eyle, yarabbim son nefesi verirken hakkı eşhedü enla ilahe illallah ve eşedü enle Muhammeden abduhu ve resulu diyerek, imanla ölmeyi nasip eyle Yarabbi. Son nefeste şeytana imanımızı kaptırma Yarabbi, şeytanın şerrinden, kabirdeki yılanlardan, ölümün dehşetinden, kabrin sıkıntısından, sıratı geçememekten sana sığınırım Ya Rabbi. Hayırlı ölümler ver Ya Rabbi. Üç ayların birisine, cumaların sürüsüne, Yasinler okunurken bizlere de can vermeyi nasip eyle ya Rab. Yaptığımız bu duayı Beytullah’ta yapılan duaların arasına ilave eyle Yarabbi.
Peygamber efendimize layık ümmet, sana layık kul olmayı nasip eyle ya Rabbim. Peygamber efendimiz senden hayır adına ne istediyse biz de istiyoruz nasip eyle Yarabbi, şer adına neyden muhafaza olmak istediyse bizi de o şerlerden muhafaza eyle ya Rabbim. Nefsimizin şerrinden, şeytanlardan, cinden, şeytanlaşmış insanların şerrinden muhafaza eyle bizleri ya Rabbim. Ülkemizi ezansız bırakma ya Rabbim, camilerimizi cemaatsiz bırakma sen affedicisin affı seversin Kerem senin Yarabbim, ikram sahibi olan sensin, sen Rahmansın, sen alemlerin Rabbisin kalbimize nur ver dilimizden ismini eksik eyleme Ya Rabbim.
önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 2 Mart, 2021
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?