nick
şifre
Samyeli Sohbet

Samyeli Sohbet

Sohbet etmek iki insanın karşılıklı olarak ortak payda da aynı isteklere cevap veren bir etkileşimde bulunması demek.  Burada amaç aynı payda da ve aynı şevkle konuşmak istemektir. Belirlenen ve ilgi odağı olan konunun karşılıklı olarak bireylere katması gereken anlamların olması gerekmektedir. Seviyeli  Sohbet yapabilmenin olmazsa olmaz etkenleridir bunlar. Kalite ve seviyeden bahsetmişken elbette bunu neyin sağladığına da değinmek gerekir.

Samyeli sohbetin olmazsa olmaz tek şartı saygıdır. Saygı önce insanın kendinde başlayan bir etkendir. Kendisine saygısı olan herkese karşı saygı seviyesini korumasını bilir. Saygı aynı zamanda kendimizden ve karşımızdaki kişiden gelen motivasyona da bağlıdır. Her insanın saygı anlayışı ve beklentisi birbirinden farklıdır. Kimi insan için noktalama işaretlerine dikkat etmek bir saygı göstergesi olsa da tam tersi dikkat etmemek kimi insan için saygısızlık belirtisi olabilir. Elbette bu ayrımı sanal ortamda sohbetin gidişatına göre ve konuştuğumuz kişinin bize gösterdiği karakterini anlamaya çalışarak geliştirebiliriz. Aksi taktirde samimi ve sıcak bir izlenim bırakayım derken kendinizi tam tersi bir duruma düşürebilirsiniz. Durumun daha ileri boyutu ise zaman geçirmekten mutlu olduğunuz ortamdan yöneticiler tarafından uzaklaştırılmanız olabilir.

Tanıştığımız kişiyle konuştuğunuz ortak konu hakkında kendi değer yargılarımıza göre akışı düzenlemek başta gelen yanlışlar arasında birinci sırada gelmektedir. Örneğin hayvanlardan bahsederken daha çok koyun etini sevdiğinize getirirseniz lafı karşı tarafın vejetaryen olabileceği ihtimali atlamış olursunuz. Dolayısı ile samyeli sohbet ilerlemeden kendinizi doğru tanıtma ihtimalini kaybetmeniz anlamına gelir. Seviyeli bir sohbette taraflar birbirlerini iyice tanıyana dek sübjektif düşünce yapısını bir kenara koyarak gelişen sohbet akışının objektif olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.  Tabi bu ayrımın yapılabilmesi için chat odaları da size yardımcı olacaktır.

Bu süreçte yapacağınız mobil chat odaları ayrımı yapacağımız nova sohbetten ne beklediğimiz ve karşı tarafa ne katacağımız hakkında bize yol göstericiliği yapacak, riskleri düşürerek karşılıklı beklentiyi olumlu seviyede arttıracaktır. Özetle girdiğimiz ortam, oda veya konu başlığı ne olursa olsun sağlıklı bir iletişim seviyeli ve saygılı bir üsluptan ileri gelir. Bu kilit noktayı unutmadan hareket ettiğimiz taktirde cümlelerimizin gücü karşı tarafı etkileyemeye yetecektir.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 26 Şubat, 2021
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?