nick
şifre
rcs sohbet

Rcs Sohbet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Android Telefonlardaki SMS Deneyimini Geliştirmek İsteyen Google, Google RCS ile Karşımızda
Akıllı telefon kullanıcıları, SMS’i çoktan bırakarak Telegram, WhatsApp gibi daha kapsamlı uygulamalara geçiş yaptı. Ancak buna rağmen hala yılda 8 trilyon kısa mesaj gönderilmeye devam ediyor. İşte tam bu yüzden Google, Android’deki SMS deneyimini geliştirmek için Google RCS ile karşımıza çıkıyor.

Zengin İletişim Hizmetleri anlamına gelen RCS (Rich Communication Services) 2019 Mobile World Congress’de tüm Dünya’ya resmi olarak lanse ediliyor.

Türkiye’de Google’ın ilk RCS iş ortaklarından biri olarak, kısaca RCS nedir incelemek istedik.Gerekirse Rcs Sohbet için bizleri ileri teknolojiyi kullanarak Rccs geçebiliriz.

RCS Nedir?

RCS (Rich Communication Services), Zengin İletişim Servisi olarak bilinen bir hizmettir. Bir diğer ifadeyle, telefonunuzdaki “Mesajlaşma”nın deneyimi iyileştirilmiş geleceğidir.

Google RCS, bildiğimiz SMS ve MMS hizmetlerinin üzerine daha fazla özellik eklenerek, halihazırdaki mesajlaşma yazılımları deneyimini sunmaya çalışıyor. Bu özellikler içinde; bağımsız mesajlaşma, birebir sohbet, grup sohbeti, okundu bilgisi, ‘yazıyor’ bilgisi, içerik paylaşımı, dosya transferi, sesli mesaj, yüksek çözünürlüklü görüntü ve videolar, konum paylaşımı İrc Sohbet gibi pek çok detay var.

Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

İlk olarak 2007’de ortaya çıkan bu teknoloji, 2008’de GSM şirketlerinin dikkatini çekmeye başladı. 2012 yılında pilot olarak lansmanı yapıldıktan sonra uygulama alanı sayısı git gide arttı ve şu an 35 ülkede Turkcell dahil 48 operatör ile işbirliği içinde.

RCS, Mevcut Mesajlaşma Yöntemlerine (SMS, MMS) Kıyasla Hangi Farklara Sahip?

RCS, SMS’ten farklı olarak grup sohbetleri yapmanıza, video ve sesli mesajlar göndermenize, yüksek çözünürlüklü fotoğraf alışverişine olanak sağlıyor. Yakınınızdaki faydalı rotalar ve yolculuk bilgileri gibi geniş bir öneri yelpazesi olan Google RCS, gerekli destek ve anlaşmalar sağlanırsa, seyahatler için bilet satın alımı yapılmasına bile olanak sağlayacak.

RCS, bir başka deyişle SMS ve MMS teknolojisinin bir hibrit modeli. Elbette bu teknolojiyi sunmak işletim sistemi üreticisine, akıllı telefon üreticisine ve kullanılan operatörün sunduğu altyapıya bağlı. RCS, SMS’ten farklı olarak hücresel bağlantı yerine veri bağlantınızı, yani internet erişiminizi kullanacak. Tıpkı WhatsApp, iMessage ve Google Chat’te olduğu gibi kullanıcılar, RCS ile masaüstüne QR kod okutarak bağlanabilecekler. 5G ile birlikte yüksek hızlara ulaşacak mobil bağlantı deneyimi de RCS’nin en büyük destekçisi olacak.

Cbot olarak Türkiye’de Google RCS altyapısı için çözümler üreten ilk teknoloji şirketi olmanın gururunu yaşıyoruz. Daha şimdiden projelere başladık, çok yakında duyuracağız!

zaman 15 Haziran, 2019
okuma 181 views okuma
yorum 1 yorum
yorumlar yazıya ait yorumlar


Yorumlar (1 Yorum)

  • yorum effective marketing strategies

    This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Kudos!

    #SohbetNova Çeviri

    Bu web sitesi … nasıl söylerim? İlgili !! Sonunda bana yardım eden bir şey buldum. Kudos!

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

%d blogcu bunu beğendi: