nick
şifre
ramazan6

Ramazan Ay’ı Sohbetleri

Ramazan ayı geldi Kardeşler, Ramazan da kilo alan derviş kardeş istemiyorum. Yapabilirseniz hepiniz Ramazan da tartılın. Kaç kiloyum? 97. Ramazan bittiğinde 100 olduysam yazıklar oldun bana. Bu lafı söyleyen benim, bana yazıklar olsun. 97 ise 97 ile Ramazan’ı bitireceksiniz. Oruç tutuyoruz diye sofralarınızda çok yemek olmayacak. Misafirlerinize yapın, neyi yediriyorsanız yedirin. Çok yemek mi istiyorsunuz? Çok çeşit mi istiyorsunuz? Evinize misafir alın. Misafirle yemeniz caizdir. Tek başınıza üç-dört çeşit yemek yemek yok. Sahurda, iftarda tıka basa yemek yemek yok. Ramazanı, Ramazan gibi yaşayın, orucu oruç gibi tutun. Ramazanda hanımlarınıza çoluğunuza çocuğunuza eziyet etmeyin. Allah rahmet eylesin, bizim Seyit Taş saat 10.00’da bir telefon açıyordu; ‘Huu ne yaptınız?’ ‘Şunu yaptık.’ ‘Yanına şunu yapın.’ Saat 13.00’de bir daha telefon açıyordu, hep örnek veriyorum O’nu. ‘Ne yaptınız?’ ‘Şunu yaptık.’ ‘Şunu da yapın yanına.’ Saat 4’de 5’de bir daha arıyordu. ‘Ne yaptınız ya, iyi misiniz?’ ‘İyiyiz.’ ‘Şunu da yapın yanına.’ Bir gün ben de oturuyorum yanında, ‘Hacı, her telefon açışında bir sipariş oldu.’ dedim. Baktı bana, tuhaf tuhaf durdu. Ben öyle deyince, ‘İftarı beraber edelim’ dedi. ‘İyi edelim.’ dedim. Hemen telefon açtı, dedim ‘Bir şey ilave ettirme yanına, yeter ilave ettirdiklerin.’ Gittik. Hanımına dedim, ‘Bacı, bütün yemeklerden koy, yaptırdı ya hepsini, hepsinden koy.’ Hepsinden koydu. Bir kaşık ondan, iki kaşık ondan, üç kaşık ondan… E ben de o kadar alıyorum zaten, kaldı hepsi. Dedim, ‘Hacı, ne oldu bir sürü yaptırdın?’ ‘Ya insanın canı durmuyor işte.’ dedi. Dedim, ‘Yazık değil mi ya? Bu kadına da yazık…’ Ramazan günü ha bire yemek yap… Ramazan mı? Yemek bayramı mı? Bir İslam memleketinde, bir Müslüman memleketinde ramazan gelince gıda fiyatları artar mı? Nerde görülmüş böyle bir şey? Ramazan geliyor, gıda fiyatları patlıyor memlekette… Bütün o kocaman marketler Ramazan’a hazırlık yapıyor; ettir, peynirdir, zeytindir, tavuktur, piliçtir, pirinçtir… Ne bu yahu?

Allah muhafaza eylesin. Yemeyeceğiz kardeşler. Şunu düşüneceksiniz, Resulullah (sav) karnı bir günden bir güne doymadı. Sen nasıl doyurursun? Sahur etmiş bir tane hurmayla. Demiş ki ‘Sahurda hurma ne güzel.’ Bir hurma yahu! Allah Allah… Bir hurma!

‘Bir bardak suyla dahi olsa sahur ediniz.’ dedi. Bir bardak su iç yat, sahur et. Bir çorba iç yat, sahur et. Yok! Sahurda şişecek, iftarda şişecek, tıs tıs ötecek teravihte, derste tıs tıs ötecek, geğirecek bol bol… Kim bu? Derviş! Yok, böyle bir şey! Uyuyacak 1’e kadar, oruç tutuyor arkadaş… Öğlen 1’de kalk, akşam 6 buçuk 7’de iftar et! Olmadı arada bir de kaylule sünnet, öğleden sonra bir daha yat… Orucu uykuya tutturdu. Yok, böyle bir şey! Allah muhafaza eylesin.

Az yiyeceksiniz, göbekleriniz eriyecek Ramazan da. Evlerinize de söyleyeceksiniz, fazla yemek yok. Çorba, pilav, yemek… Hz. Mevlana’nın hanımı böyle sofra kurmuş da Hz. Mevlana, ‘Hanım, soframız firavun sofrası oldu.’ demiş. İki çeşit yemeğe, soframız firavun sofrası oldu demiş. Allah muhafaza eylesin. O yüzden özellikle talimat vereceksiniz eve. Diyeceksiniz ki; ana yemek, çorba, pilav. İkinci bir ana yemek olmayacak. Misafir geliyor, ona söylenecek bir laf yok. Ama onlara da ölçü olsun. Herkes birbiriyle yarışmasın. Üçer, dörder, beşer çeşit yemek çıkarmasın. İsraf! Misafir geldiğinde yanına bir yemek ilave edin. Bu kadar! Varsın millet sizin hakkınızda dedikodu etsin, ‘Evine gittik de iki çeşit yemek çıkardı.’ desin. Muhakkak Ramazan’ı Ramazan gibi yaşayacağız, oruçlarımızı düzgün tutacağız, düzgün bir hayat yaşayacağız.

Ramazanda gaydırıgubbak işlerimiz olmayacak, hayatımızda olmayacak da Ramazan da özellikle dikkat edeceğiz. Dilimize dikkat edeceğiz, fiiliyatlarımıza hal ve hareketlerimize dikkat edeceğiz. Kimsenin gönlünü kırmamaya, kalbini kırmamaya, herkesin gönlünü almaya gayret edeceğiz. Allah bizi affetsin. Haklarınızı helal edin.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 14 Mayıs, 2019
okuma 39 views okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

%d blogcu bunu beğendi: