nick
şifre
karınca

Karınca nasıl uzaklaştırılır ve neye gelmez?

Evimizin davetsiz misafirleri karıncalar aslında o kadar da ısrarlı canlılar değil. Onları küstürmek diğer haşerelere göre çok daha kolaydır. Karınca nasıl gider ve doğal yollarla karıncaları uzaklaştırmak mümkün müdür sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Karıncaları uzaklaştırmanın doğal yolları

Bariyerler

Ev koşullarında karıncaları uzak tutmanın yollarından biri de karınca bariyerleri kullanmaktır. Bazı maddelerden bariyer oluşturursanız karınca bu bariyerleri geçmez ve dönüp başka bir yere gider. örneğin yere bir tebeşir çizgisi çekildiğinde karıncanın bu bariyeri geçmediğini biliyoruz. Bariyer olarak yaygın kullanılan maddeler aşağıdaki gibidir.

Tebeşir
Zerdeçal
Tarçın
Toz kömür
Narenciye yağı (limon, portakal)
Kırmızı veya karabiber
Vazelin (kapı ve pencereler)
Bebek pudrası (öldürüyor)
Beyaz sirke ve su
Salatalık kabuğu
Kokular

Bazı kokuları bu canlılar sevmiyor. Karınca neye gelmez diyenler bu kokularla hazırlanmış doğal spreyler deneyebilirler. Bunun için aşağıdaki maddelerden sprey hazırlayıp evde kullanabilirsiniz. Bu maddeleri evinizde bulundurursanız kokuyu alan karıncalar uzak duracaklardır. İşte karıncaların sevmedikleri bazı kokular.

Nane yaprakları: taze veya kuru
Lavanta yağı
Karanfil: kuru veya yağı
Kafur yağı
Defne yağrağı
Sarımsak
Limon suyu
Kahve telvesi
Sirke
Karınca kovucu sprey yapımı

Sarımsak
Kırmızı biber
Su
Sarımsağı rendeleyin. Diğer malzemelerle karıştırın ve bir fısfısın içine koyup mutfağınız püskürtün. Karıncaları kovmak için bazit ama etkili bir çözümdür.

Karınca savurucu sprey

sirke
su
10 damla çay ağacı yağı
Malzemeler karıştırılır ve bir püskürtme aracıyla kapı altlarına sıkılır. Karıncalar gelmesin diye bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Sirkeli karınca kovucu

Sirke ve su eşit oranda karıştırılır. Daha sonra 1 yemek kaşığı okaliptüs veya nane yağı ilave edilir. karıncaların yollarına püskürtülür. (daha etkili hale getirmek için tarçın, sarımsak tozu ya da kırmızı biber ekleyebilirsiniz)

Tuzlu su çözümü

Karınca ile mücadele etmenin en ucuz çözümlerinden biri de tuzlu sudur. Suyu kaynatıp tuz ekleyin ve karıştırın. Bir fısfısın içine doldurup karıncaların bulunduğu alanlara sıkın. Tuz yerine kırmızı veya kara biber, veya rende sabun da kullanabilirsiniz.

Parfümlü karıncasavar

Karıncalar sert parfüm kokusundan hoşlanmazlar. Pamuk topları hazırlayın ve üzerlerine parfüm sıkın. Sonra bu parfümlü topları evinize yerleştirin. Koku olduğu sürece karıncalar kaçacaklardır.

Karıncaların sevmediği yağlar

Parfümlü yöntemi karıncaların sevmediği yapları da kullanarak uygulayabilirsiniz. Bu yağlar karınca nasıl gider sorusunun cevabı olmaktadır.

Okaliptüs,
Tarçın,
Karanfil,
Nane,
Narenciye yağları
Karıncaları öldüren maddeler

Karıncalar doğanın dengesini sağlamada çok yararlı böceklerdir. İlk önce karıncaları kaçırmanın ve evden uzaklaştırmanın yolları denenmelidir. Bulunduğu ortamlara karınca asiti denen maddeyi saçan bu canlılar birçok zararlıyı uzak tutarlar. Ancak evlerde bulunan karıncaların bir takım zararları da yok değil. Gıdalara ve bitkilere zarar verir, mikrop taşırlar ve insanları sokabilirler.

Mısır unu

Mısır unu öldürücü olduğundan dolayı en son tercih edeceğiniz çözüm olmalıdır. Bu madde karıncaları kaçırmaz öldürür. Karıncaların bol olduğu bölgelere mısır unu serpilir. Bunu yiyen karıncalar sindiremeyip ölürler.

Bebek pudrası

Karıncaları öldüren bir diğer maddedir. Karıncaların nefes yollarını tıkayan pudra onların ölmesine neden oluyor.

Kabartma tozu + Pudra şekeri

Bu karışımı yiyen karıncalar sodadan dolayı ölüyorlar.

Marangoz karınca yemi

Marangoz karınca denilen iri ahşap yiyen karıncalara karşı borakslı karışım kullanılabilir. Ancak bu karışımın öldürücü olduğu unutulmamalıdır. (Borik asit 1 yemek kaşığı, (yaygın olarak boraks adıyla satılır) 1 tatlı kaşığı şeker, fıstık ezmesi veya bal ve su 120 ml. Karışım karıncaların bulunduğu alanlara püskürtülür

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 14 Mayıs, 2019
okuma 62 views okuma
yorum 1 yorum
benzer yazılar
yorumlar yazıya ait yorumlar


Yorumlar (1 Yorum)

  • yorum mehmet ali demir

    teşekkürler salatalık kabuğunu yuvanın etrafına ve en çok gezindiği yerlere koydum ve yuvalarına çekildiğini gördüm 🙂

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

%d blogcu bunu beğendi: