nick
şifre
izlanda

İzlanda’nın nüfusu ne kadar? İzlanda nerede?

İzlanda ile ilgili detaylar, A Milli Takım’ın İzlanda’ya gidişinin ardından merak ediliyor. Kuzey Kutup dairesine yakınlığı ile bilinen İzlanda nerede? İzlanda’nın nüfusu ne kadar?

İzlanda nerede? İzlanda’nın nüfusu ne kadar? soruları A Milli Takım’ın EURO 2020 eleme maçı için İzlanda’ya gitmesi ile birlikte merak ediliyor. Kuzey Kutup dairesine yakınlığı ile bilinen İzlanda coğrafyası ile dikkatleri çekiyor. Peki İzlanda nerede? İzlanda’nın nüfusu ne kadar? İşte İzlanda’ya dair detaylar…

İZLANDA’NIN NÜFUSU NE KADAR?

2017 sayımlarına göre, İzlanda’nın toplam 338 bin 349 kişilik bir nüfusu var. Nüfusun 100 binden fazla başkent Reykjavik’te yaşıyor.

Şehirlerin çoğu kıyı kesimlerde ve güneydeki ovalarda kurulmuştur. İzlanda halkı için Theogir’in koyduğu kurallar bugün de geçerlidir. İzlanda halkı kendilerine özgü dillerini, kültürlerini, efsanelerini ve geleneklerini korumak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Halkın büyük kısmı Hristiyanlığın Evangelist mezhebine (%95,6) bağlıdır. Geri kalan kısmının %3,7 Protestan, %0,7’si Katoliktir. Ülkede konuşulan diller İzlandaca (Resmi Dil),Danimarkaca, İngilizce, Nord lehçeleri ve Almancadır. İzlanda’da eğitim düzeyi yüksektir. 7-15 yaşları arasında eğitim mecburi olup okuma-yazma bilmeyen yoktur. İzlanda’da beş üniversite ve iki kolej bulunmaktadır.

27 Haziran 2010’dan itibaren İzlanda’da eşcinsel evlilik yasal hale gelmiştir. Ülkenin başbakanı Jóhanna Sigurðardóttir da eşcinselliği ile açık olan dünyanın ilk seçilmiş devlet başkanıdır.

İZLANDA NEREDE?

İzlanda (İzlandaca: Ísland),Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Büyük Britanya’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi. İzlanda, Arktik Okyanusu ile çevrilidir.

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelmiş bir devlet. En yakın komşusu Grönland olup, 350 km uzaktadır. Diğer komşuları Norveç 1050 km, İskoçya 800 km uzaklıktadır.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 10 Haziran, 2019
okuma 54 views okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

%d blogcu bunu beğendi: