nick
şifre
İslam’ın Şartları Nelerdir

İslam’ın Şartları Nelerdir?

İslam’ın şartları Müslümanlığın temellerini oluşturan şartlardır. Bütün Müslümanlar tarafından bilinmesi gereken İslam’ın 5 şartını sizler için hazırladık.

İslam’da yer edinen ve bilinmesi zorunlu kılınan şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

İslam’ın 5 Şartları;

  • Kelime-i Şehadet getirmek,
  • Namaz kılmak,
  • Oruç tutmak,
  • Zekat vermek,
  • Hacca gitmektir.

  İslam’ın 5 şartı arasında yer alan Kelime-i Şehadet ameli şart olarak belirtilmiştir. Kelime-i Şehadet getirmeyen biri Müslüman olamaz ama diğer şartların yerine getirilmemesi durumunda ancak günahkar olunur.

İslam’ın Şartları Nelerdir?

1) Kelime-i Şehadet Getirmek

Kelime-i şahadet: Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü” demektir. Bunu “Müslüman’ım” diyen herkesin getirmiş olması gerekmektedir ve İslam’ın 5 şartı arasında çok önemli bir yere sahiptir. Kelime Şehadet’in anlamı da şöyledir: “Ben şehadet ederim ki, (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki) Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed Aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.”

2) Namaz Kılmak

İslam’ın 5 şartından ikincisi namaz kılmaktır. Her aklı başında, ergenlik çağına giren Müslüman’ın namaz kılması farzdır. Kıyamette imandan sonra ilk sorulan soru namaz olacaktır. Namaz dinin direğidir. Peygamber efendimiz buyurdu: “Başsız insan olmadığı gibi, namazsız da din olmaz” dedi. Yani anlayacağınız namaz İslamiyet’in temel taşıdır.

3) Oruç Tutmak

İslamiyet’in 5 şartından üçünsücü ise Oruç tutmaktadır. Her yıl ramazan ayında bir aylık tutulan oruç farzdır. Tutmamak büyük bir günahı vardır. Bakıldığı zaman oruç aç kalmak ya da susuz kalmak değil; nefsini terbiye etmek, kötülüklere kilit vurmak ve yoksul olan kişilerin halinden anlamaktır. Eğer belli başlı mazeret durumlarından dolayı orucunuzu tutamıyorsanız o zaman mutlaka kazasını tutmanız gerekiyor, kazasını da tutmama gibi bir mazeretiniz varsa o zaman her gün için bir fakir doyurmanız gerekecektir.

4) Zekat Vermek

slam’ın 5 şartı arasında dördüncüsü ise Zekat vermektir. Zekat durumu iyi olanların fakir ve yoksullara vermesi gereken sadakadır. Aşağıda yer alan ilgili haberde yer alan; “Zekat kimlere verilir ve Zekat Kimlere Verilmez” haberinde zekat ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

5) Hacca Gitmek

İslam’ın 5 şartı arasında yer alan son şart ise Hacca gitmektir. Hac her Müslüman’a farz değildir. Eğer geride bıraktığınız çocuğunuz, borcunuz ve durumunuz yoksa sizler için farz değildir. Müslümanların özel bir zamanda yani kurban bayramı esnasında Mekke’de bulunmaları ve gerekli olan ibadetleri yapmaları demektir.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 14 Şubat, 2021
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?