nick
şifre
hangi namaz kaç rekaattır

Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Dinimizin direği olan, Allah tarafından farz kılınan namaz, hangi vakitlerde kılınır ve kaç rekattır? Hangi namaz kaç rekattır? Farzları ve sünnetleri kaçtır? Namaz rekatları;

İslam Dini için günde 5 vakit namaz kılmak farzdır. Kılınan namazların her vaktinin rekatları birbirinden farklıdır. her vaktin rekatları birbirinden farklıdır. Müslümanlara bir gün içerisinde 40 rekat namaz kılmaktadır. Peki, bir gün içerisinde yer alan sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazı kaç rekattır? Farz namazlar nelerdir? Kılınan namazların faziletleri nelerdir? İşte, hangi namazın kaç rekat olduğunu öğrenmek isteyenler için hazırladığımız açıklayıcı ve öğretici içeriğimiz…

Aynı zamanda kılınan namazın rekatları konulu makalemizin içerisinde “hangi namazın nasıl kılındığı” ve “kılınan namazların faziletlerinin neler” olduğunu da öğrenebilirsiniz.

akit Namazları;

1) Sabah Namazı

Sabah namazı, takvimlere baktığınızda İmsak vakti ile güneşin doğuşu arasındaki vakitlerde kılınır.

Sabah Namazı Kaç Rekat?

Sabah Namazı 4 rekattır.

2 Rekat sünnet

2 Rekat Farz’dır

► Sabah Namazı Nasıl Kılınır ve Faziletleri Nelerdir?

2) Öğle Namazı

Öğle namazı öğle vakti kılınır. Namaz saatleri günlerin uzaması ya da kısalmasıyla farklılık gösterir, her zaman aynı dakikada namaz kılınmaz.

Öğle Namazı Kaç Rekat?

Öğle Namazı 10 rekattır.

4 Rekat ilk sünnet

4 Rekat farz

2 Rekat son sünnettir.

► Öğle Namazı Nasıl Kılınır ve Faziletleri Nelerdir?

 

3) İkindi Namazı

Öğle namazı vaktinin bitiminden sonra kılınır. İkindi vaktini erken kılmaya çalışan bu vaktin son 45 dakikası kerahat vaktine denk geliyor; yani güneşin batışına. Kerahat vaktinde namaz kılmak mekruhtur, yani tam haram olmasa da kılınması iyi değildir. Eğer zor durumda kalmış ve ancak bu vakit müsait olmuşsanız o zaman sadece ikindi namazının farzını kılmanız gerekecektir.

İkindi Namazı Kaç Rekat?

İkindi Namazı 8 rekattır.

4 Rekat sünnet

4 Rekat farzdır.

► İkindi Namazı Nasıl Kılınır ve Faziletleri Nelerdir?

4) Akşam Namazı

Bu vakit güneşin tamamen batmasıyla başlar. Akşam namazı diğer namazlar gibi kılma zamanınızın uzun olacağı bir aralığa sahip değildir. Kısa bir zaman dilimi olan bu vakitte, namazınızı ezandan sonra hemen kılmaya çalışın. Yoksa bir bakmışsınız vakit geçmiştir.

Akşam Namazı Kaç Rekat?

Akşam Namazı 5 Rekattır.

3 Rekat Farzdır.

2 Rekat sünnet

► Akşam Namazı Nasıl Kılınır ve Faziletleri Nelerdir?

5) Yatsı Namazı

Akşam namazından sonra kılınır. Yatsı namazını diğer namazlardan ayıran hemen sonrasında kılınan 3 vitr namazıdır. Aslında vitr namazını illaki yatsı namazı ile aynı anda kılmak gerekmiyor. Peygamber efendimiz vitr namazını yatsı namazından ayrı, yatmadan hemen önce kılarmış.

Yatsı Namazı Kaç Rekat?

Yatsı Namazı 10 rekattır; 3’ü de vitr namazıdır.

4 Rekat ilk sünnet

4 Rekat farz

2 Rekat son sünnet

3 rekat vitr namazıdır.

► Yatsı Namazı Nasıl Kılınır ve Faziletleri Nelerdir?

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 14 Şubat, 2021
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?