nick
şifre
fitre ne kadar

Fitre Ne Kadar ve Ne Zaman Verilir ?

Fitre ne zaman verilir? 2019 Fitre kime, ne kadar verilir? İşte Diyanet açıklaması!

İslam aleminde (Fitre) Fıtır Sadakası’nın büyük önemi var. İhtiyaç sahiplerine belirli miktarlarda verilen Fitre 2019 miktarını Diyanet açıkladı. Mübarek Ramazan ayında Fitre miktarı merak edilen başlıklar arasında yer aldı. Ramazan’ın son günlerinde Fıtır sadakası olarak da bilinen fitre islam inancında önemli bir yere sahiptir. Fitre sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı’nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Ramazan ayının son günlerini yaşarken vatandaşlar Fitre’nin ne kadar olduğunu ve ne zaman verildiğini öğrenmek istiyor. Arama motorlarında araştırılan 2019 Fitre miktarını Diyanet belirledi. Fitre sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul Müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. İşte fitre (fıtır) sadakası hakkında merak edilenler…

Ramazan ayının sonlarına doğru gelindiği şu günlerde fitrenin ne kadar verileceği ve ne zaman verileceği Fitre ne kadar, kimlere verilir? Sorusunun yanıtı sizlerle…

FİTRE NEDİR? NE ZAMAN VERİLİR?

Fıtır sadakası, Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. Fitrenin bayram namazından önce verilmesi uygundur. Bayram namazından bir kaç gün önce de verilebilir.

KİMLERİN FİTRE VERMESİ GEREKİR?

Fitre, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman’a vaciptir. Bireyin fitre ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekâtta aranan nisaptır. Ancak fitrede zekât için öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.

2019 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Bu yıl fitre ücretinde 4 liralık bir artış gerçekleştirildi. Geçen yıl 19 lira olan fitre bu yıl 23 lira olarak belirlendi.

KİMLERE FİTRE VERİLMEZ?

– Ana, baba, büyük ana ve büyük babalarına,

– Oğul, oğlan çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına,

– Müslüman olmayanlara,

– Karı-koca birbirlerine zekât veremez.

GEÇEN YILLAR FİTRE NE KADARDI?

2011 yılında: 7.5 TL

2012 yılında: 8,5 TL

2013 yılında: 9.5 TL

2014 yılında: 10 TL

2015 yılında: 11.5 TL

2016 yılında: 15 TL

2017 yılında: 16 TL

2018 yılında: 19 TL

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 29 Mayıs, 2019
okuma 49 views okuma
yorum yorum yok
benzer yazılar
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

%d blogcu bunu beğendi: