nick
şifre
sedat peker

Cavit Özkaya kimdir? Ne zaman öldü?

Cavit Özkaya kimdir? Ramazan Bayramı ziyaretleri sırasında mezarlığa giderek DHKP-C’li bazı isimlerin mezarı başında dua okuyan Sedat Peker, kendi kendine tebessüm ettiğini belirtti. Peker’in ziyaret ettiği isimlerden biri olan Cavit Özkaya hakkında internette de birçok araştırma yapılmaya başlandı. Cavit Özkaya kimdir, ne zaman öldü, Sedat Peker neden Cavit Özkaya’nın mezarını ziyaret etti gibi sorulara yanıt aranıyor. Konu hakkında ayrıntılar haberimizde. Peki Cavit Özkaya kimdir? İşte yanıtı.

Cavit Özkaya kimdir? Sedat Peker, mezarlık ziyaretleri sırasında bazı DHKP-C’li isimleri de ziyaret etti. Mezarı başında dua okuduğu isimlerden biri olan Cavit Özkaya hakkında internette de birçok araştırma başlatıldı. Cavit Özkaya kimdir, ne zaman öldü, nasıl öldü, Sedat Peker neden Cavit Özkaya’nın mezarını ziyaret etti gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de bu konuyu inceledik ve haberimize ekledik.
Peki Cavit Özkaya kimdir? Sedat Peker kimin mezarını ziyaret etti? İşte yanıtı…

CAVİT ÖZKAYA KİMDİR?

Peker’in mezarını ziyaret etiği Cavit Özkaya, 1991’de İstanbul Dikilitaş’ta öldürülmüştü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin İstanbul’da 12 Temmuz 1991 tarihinde güvenlik güçleriyle girdikleri silahlı çatışmada ölen Özkaya ve 4 arkadaşının ailesine tazminat ödemesine hükmetmişti.

Operasyonun birçok soru işaretiyle dolu olduğuna dikkat çeken mahkeme, operasyon sonrasında yürütülen soruşturmanın da eksiklerle dolu olduğunu vurgulamıştı. Özkaya, Dev-SOL üyesiydi.

SEDAT PEKER NEDEN CAVİT ÖZKAYA’YI ZİYARET ETTİ?

Sedat Peker, Dev-SOL üyesi Cavit Özkaya’nın kabir ziyareti ile ilgili detayları kişisel blogunda paylaştı.

Peker ziyaretle ilgili, “Tam mezarlıktan çıkacak iken farklı görüşleri savunduğumuz hatta düşman dahi olsak ‘ÖLDÜLER AMA YENİLMEDİLER’ sözünü mezar taşlarına yazdıran, gerçek anlamda bir duruşları olan 30 sene önceki DHKP-C’lilerin de mezarını ziyaret edip dua ettim… Bugün kendini onların devamı olduğunu söyleyen sözde DHKP-C’li, özde ise para için cinayet işleyen kiralık katilleri düşünüp, kendi kendime tebessüm ettim” ifadelerini kullandı.

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 6 Haziran, 2019
okuma 103 views okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?