nick
şifre
bilecik sohbet

Bilecik Sohbet

Bileciği ve Bilecik sohbeti tanıtmaya geçmeden önce Bilecik deyince akla gelen Büyükislam bilgini Şeyh Edebali’ye ait en güzel sözleri sizlerle paylaşmak istedik.
Faydalı ile faydasızı ayırt edebilenler, bilgi sahibi olanlardır.
Namertle dost olma: mertlik bilmez, yürek bilmez, dost bilmez; üzülürsün.
Hayvan olur semeri kalır; insan olur eseri kalır. Gidenin değil bırakmayanın ardından ağlamalı.
Kibirliyle dost olma: hal bilmez, ahval bilmez, gönül bilmez; üzülürsün.
Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez.
Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır.
Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın… demiş Seyh Edebalı bizde bu sözünden yola çıkarak Bileciği ve sonrasında size dilimizin döndüğünce Bilecik sohbeti tanıtacağız.
Yüzölçümü : 4.307 km2
Nüfusu: 209.925
İl Trafik No: 11
Alan Kodu: 228
Bilecik’in İlçeleri; Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Yenipazar olmak üzere 7 tanedir.
Osmanlı Devletinin doğuşunun Bilecik Söğüt’de gerçekleşmiş olması bu ili daha önemli kılıyor. Osmanoğulları Beyliğinin cihan hükümdarlığına dönüşmesi beyliğin kurucusu olan Ertuğrul Gazinin emeğiyle olmuştur. Daha sonra oğlu Osman Bey bu misyonu devam ettirmiştir.
Bilecik her dönemde Osmanlı Devleti için önemli merkezlerden biri olmuştur. Bölgede Osmanlı mimarisini aksettiren camiler, türbeler bulunmaktadır.
Bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla Bilecik 20 Nisan 1924 yılında il statüsü kazandı.
Bilecik’de ekonomik faaliyetler genel olarak tarım ve hayvancılık üzerine kurulmuştur. Bölge halkının neredeyse yüzde 70’ine yakını tarımla uğraşmaktadır.
Su sorunu yaşanmadığından verim alınabilmektedir. En fazla ekilen ürünler; buğday, arpa, mısır, fasulye, havuç, biber, patlıcan, biber domatestir. Ayrıca nar, üzüm, muşmula, karpuz, kavun, kiraz, erik, ayva gibi meyvelerde yetiştirilmektedir.Bölgede daha çok sığır yetiştiriciliği yapılmakla birlikte koyun ve keçi de bakılmaktadır. İpek böcekçiliği de bölge için önemli bir ekonomik faaliyettir.
Bilecik orman bakımından da hayli zengindir. Bu bakımdan orman ürünleri sanayisi de gelişmiştir. Bölgede mermer rezervleri hayli fazladır. Ayrıca kil, kaolin, feldispat da çıkarılmaktadır.
Deri, mermer, tuğla, orman ürünleri ve seramik sanayisi gelişmiştir. Ayrıca bölgede birçok fabrika faaliyet göstermektedir.
Bilecik küçük ama oldukça özel bir şehirdir. Tıpkı insanı gibi. Bilecik insanında osmanlı’dan bu yana kültürün yansımalarını görebilirsiniz. Tarihi gibi derin bir kişiliği vardır. Sevgiyi de saygıyı’da içinde barındırır. Böyle insanlarla sohbetin tadı da başka olur dedik ve sizleri bu insanlarla buluşturmak için Bilecik sohbeti kurduk. Bilecik sohbette kültür sevgi muhabbet aşk her şeyi zirvede yaşayacaksınız. Bilecik sohbette sizlerle olmak bizler içinde büyük bir gurur olacaktır. Bilecik sohbette buluşmak ve bu güzel sohbete orada devam etmek için şimdilik yazımıza burada son veriyoruz. Bilecik sohbet ailesi olarak sizleri de en kısa zamanda sunucumuza bekliyoruz…

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 2 Ağustos, 2019
okuma 139 views okuma
yorum yorum yok
benzer yazılar
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

%d blogcu bunu beğendi: