nick
şifre
Ayetel Kürsi Duası, Ayetel Kürsi Okunuşu ve Anlamı

Ayetel Kürsi Duası, Ayetel Kürsi Okunuşu ve Anlamı

Bakara Suresi’nin 255. Ayeti olarak bilinen Ayetel Kürsi Duası’nın okunuşunu ve anlamını bu içeriğimizde sizler için hazırladık. İşte, Peygamber Efendimiz’in de “Ayetlerin Efendisi” olarak buyurduğu Ayetel Kürsi Duası okunuşu ve anlamı

Ayetel Kürsi Duası

Ayetel Kürsi duası, Peygamberimiz tarafından “ Ayetlerin Efendisi ” olarak tanımlanmıştır. Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. Ayetel Kürsi Kuran-ı Kerim’deki yeri oldukça başkadır.

Ayetel Kürsi Duası ” Allah’ın tek olduğu “, Allah’tan başka ilahın bulunmadığı ve her şeyin onun olduğunu ifade etmektedir.  Ayetel Kürsi duası, her namazın arkasından sonra okunmaktadır.

Ayetel Kürsi Okunuşu

Müslüman alemi için oldukça önemli bir yere sahip olan Ayetel Kürsi duasının okunuşu aşağıdaki gibidir. Sizde, sabah ve akşam vakitlerinde Ayetel Kürsi Arapça halinde okuyup dua edebilirsiniz.

Ayetel Kürsi Arapça

اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌۜ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ مَنْ ذَا الَّذ۪ي يَشْفَعُ عِنْدَهُٓ اِلَّا بِاِذْنِه۪ۜ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْد۪يهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْۚ وَلَا يُح۪يطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِه۪ٓ اِلَّا بِمَا شَٓاءَۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَۚ وَلَا يَؤُ۫دُهُ حِفْظُهُمَاۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظ۪يمُ ﴿٢٥٥﴾

Ayetel Kürsi Arapça Okunuşu

 • Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum
 • la te’huzühu sinetüv vela nevm
 • lehu ma fis semavati ve ma fil ard
 • men zellezi yeşfeu indehu illa bi iznih
 • ya’lemü ma beyne eydihim ve ma halfehüm
 • ve la yühıytune bi şey’im min ilmihi illa bi ma şa’
 • vesia kürsiyyühüs semavati vel ard
 • ve la yeudühu hıfzuhüma
 • ve hüvel aliyyül aziym

Ayetel Kürsi Türkçe Anlamı – Meali

Allah, O’ndan başka tanrı yoktur; diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır. Ne uykusu gelir ne de uyur. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadıkça katında hiçbir kimse şefaat edemez. Onların önlerinde ve arkalarında olanları O bilir. O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine almıştır. Onları korumak kendisine zor gelmez. O yücedir, mutlak büyüktür.

Ayetel Kürsi Duası Nasıl İndi?

Âyetü’l-Kürsî: Bakara sûresinin iki yüz elli beşinci (255.) âyetine Âyetü’l-Kürsî denir. Âyette geçen kürsî tâbirinden dolayı bu ismi almıştır. Peki, Ayetel Kürsi duası nasıl indi?

 • Ayetel Kürsi, geceleyin inmiş bir ayettir. Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)  , Zeyd’i  (Radıyallâhu anh) çağırarak yazdırmıştır.
 • Ayetel Kürsi duası indiği sırada, dünyada yer alan bütün putlar ve krallar yere düşüp başlarındaki taçlar yerlere yuvarlanmıştır.
 • Yâ Resurullah  (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Kur’ân-ı Kerimin hangi Sûresi (derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabe’ye, “İhlâs Sûresi” buyurdu. O Sahabe “Kur’ân-ı Kerimde hangi Ayet(Fazilet bakımından) daha üstündür.” diye sorunca, Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)  “Ayet-el Kûrsi’dir” buyurdu.

Ayetel Kürsi Önemi

İçinde Allah’ın kürsüsü zikredildiği için “Âyetü’l-kürsî” adıyla anılan bu âyet hem muhtevası hem de üstün özellikleri sebebiyle dikkat çekmiş, hakkında hadisler vârit olmuş, çok okunmuş, şifa ve korunmaya vesile kılınmıştır.

Kelime-i şehâdet ve İhlâs sûreleri nasıl İslâm inancının özünü ihtiva ediyor ve insanlara Allah Teâlâ’yı tanıtıyorsa Âyetü’l kürsî de –onlardan daha geniş ve detaylı olarak– bu özelliği taşımaktadır. Bir önceki âyette peygamberlerin getirdiği bunca âyet ve “beyyine”ye (imana götüren işaret ve delil) rağmen insanların ihtilâfa düştükleri, kiminin küfrü kiminin imanı tercih ettiği zikredilmişti.

İnsanı imana götüren deliller, aklını kullanarak üzerinde düşüneceği “kendisinde ve yakından uzağa çevresinde (enfüs ve âfâk)”, peygamberleri desteklemek üzere Allah’ın onlara lutfettiği mûcizelerde ve vahiy yoluyla yapılan “sağlam delillere dayalı sözlü açıklamalar”da görülmektedir. Bu âyet gerçek mâbudu arayanlar için eşsiz ve başka hiçbir kaynaktan elde edilemez bir açıklamadır, delildir.

Hadislerle Ayetel Kürsi

Şevkânî’nin Buhârî, Müslim, Nesâî, Ahmed b. Hanbel gibi sahih kaynaklardan derlediği hadislerden birkaçı bile bu âyetin önemi hakkında bir fikir edinmeye yetecektir:

 • Hz. Peygamber, Übey b. Kâ‘b’a “Allah’ın kitabından hangi âyet en büyüğüdür” diye sorup “Âyetü’l-kürsî’dir” cevabını alınca onu tebrik etmiştir (Müslim, “Müsâfirîn”, 258).

Buhârî’de de Ebû Hüreyre’den naklen yukarıdakine yakın bir rivayet vardır. Hz. Peygamber’e hadiseyi anlatınca şeytan olduğunu öğrendiği hırsız Ebû Hüreyre’ye şöyle demiştir:

 • “Yatağına yatınca Âyetü’l-kürsî’yi oku, devamlı olarak Allah’tan bir koruyucun olacak ve sabaha kadar sana şeytan yaklaşamayacaktır.”

 

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 14 Şubat, 2021
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?