nick
şifre
artvin sohbet

Artvin Sohbet

ARTVİN SOHBET

Sohbet muhabbet derken yolumuz Artvine düştü denizinin mavisine yeşilinin tonuna hayran kaldık hele bir de çay tiryakisi iseniz Artvin tam size göre mutlaka gelmeli buraları görmelisiniz.
Artvin sohbeti kurmak tamda burda geldi aklımıza Artvinin denizini yeşilini seyrederken bu güzelliklerin verdiği heyecanla mutlulukla Artvin sohbeti sizlerle buluşturmaya karar verdik. Şimdi size bu güzel ilimizi tanıttıktan sonra sizlerde aynı duyguları bizimle yaşayacak ve Artvin sohbeti açkmakta ne haklı olduğumuzu anlayacaksınız. Şimdi gelin hep birlikte gezelim Artvini;

Memleket hasreti yakıyor beni
İlk değil son değil değil ki yeni
Çekiyorsun beni mezarım hani
Sorunu gelince çözelim Artvin
Görmedim yolunu güzel diyorlar
Bilmem ki köyünü nasıl giyorlar
Böğürtleni daldan taze yiyorlar
Yaşanacak yermiş tozalım Artvin

Artvin, ili ikiye bölen Çoruh nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında Krater gölleri, Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm beldesidir Harika sohbet ilimizdir.
Kaçkar ve Karçal dağlarında yapılan dağ tırmanışları, bölgenin değişik yörelerinde doğal güzellikler içinde bulunan trekking parkurlarında yapılan doğa yürüyüşleri, Çoruh Nehri ve Barhal çayında yapılmakta olan rafting, katamaran ve kano gibi akarsu sporları Artvin’in turizm çeşitliliğini zenginleştirmektedir. 4 ncü Dünya Akarsu Sporları Şampiyonası 1993 yılında Çoruh nehrinde yapılmıştır.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Artvin, doğudan Ardahan, güney ve güneydoğudan Erzurum, batıdan Rize illeriyle; kuzeyden Karadeniz, kuzeydoğudan Gürcistan Cumhuriyeti toprakları ile çevrelenmiştir. İl topraklarının % 95’i ormanlarla kaplıdır. Yörede “Karagöl” adıyla anılan küçük göllere sıkça rastlanır.
İl ve çevresinde rakım farklılığından kaynaklanan ılıman, sert ve Doğu Karadeniz iklimi özelliklerine rastlanılmaktadır.
Artvin de Artvin Camili Havzası, Artvin Şavşat Kalesi, Artvin Camili Havzası, Şavşat Kalesi, Ferhatlı Kalesi, Artvin Kalesi, Mençuna Şelalesi, Maral Şelalesi, Kafkasör Yaylası, Beyazsu Yaylası, Arsiyan Yaylası, boğa güreşleri, beyaz patates, bal çok meşhurdur.

Artvin yöresinde, mutfak geleneği çok zengindir. Çorbalar, Süt ve süt ürünlerinden yapılan yemekler, Sebzelerden ve kır otlarından yapılan yemekler, Hamur işleri, Et ve et yemekleri, Ve Tatlılar çeşitlilik içinde üretilmektedir.

Yemek Kültürü

Süt ve süt ürünlerinden yapılan yemekler; peynir kuymağı ve kaymak kuymağı. Sebzelerden ve kır otlarından yapılan yemekler; dağ pancarı, kuş yemeği, gımı, yaban semiz otu, ebegümeci bazı otlardan yemek yapılmaktadır. Taze asma yaprağı ve lahanadan sarma ve yemekler örnek verilebilir. Taze fasulyenin kurutulmuşundan yapılan “Puçuko” özel sebze yemeğidir.

Hamur işleri; Laz Böreği, katmer, erişte, hınkal, çergebaz, bişi, lokum, hamur işlerindendir.
Kışlık kavurma, ağaç şişlerde yapılan kebaplar etli yemeklerin yöreye özgülerindendir.
Keşkek, gendima, herisa, ve şilav gibi yemekler tanelilerden yapılan yemeklerdendir.
Hasuta, kaysefe, zurbiyet ve ballı lokum tatlılardandır.
Çorbalar; Püşürük çorbası, ayran çorbası, tutmaç çorbası, soğan harşosu, çinçar çorbası yöreye özgün çorbalardandır.

Size her zaman yardımcı olmaya çalışan sıcak kanlı ve iyimser Artvin halkı.Artvin insanı art niyetsiz ve yardımseverdir. Eğer ihtiyacınız olduğunu anlarlarsa, size yardım etmekten asla çekinmezler. Eğer Artvin’e uğrarsanız, kısa sürede kocaman ve sıcak bir ailenin parçası
olduğunuzu hissedersiniz.

Artvinin doğası güzelliği başımızı döndürdü. İnsanın yardımseverliği sıcak kanlılığı bizi o kadar etkilediki bu güzellikleri bu scak kanlı insanları sizlerle buşluşturmak için Artvin sohbeti olusturduk. Sizlerde bu sıcak samimi ailenin bir parçası olun istedik. ARtvin sohbette ikinci bir aileniz olacak insanlarla tanışacaksınız….

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 16 Temmuz, 2019
okuma 120 views okuma
yorum yorum yok
benzer yazılar
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

%d blogcu bunu beğendi: