nick
şifre
amasya sohbet

Amasya Sohbet

Bu gün hep birlikte Doğu Karadeniz bölgesinin nadide şehri Amasya” ya doğru sizlerle bir yolculuğa çıkalım gidip gezelim görelim Amasyalı hemşerilerimizi de açmış olduğumuz Amasya sohbet’e davet edelim dedik.

Bugün benim efkarım var zarım var
Değme felek değme telime benim
Gül yüzlü cananı elden aldırdım
Ecel oku değdi gülüme benim
Değme felek değme telime benim
Lokman Hekim gelse sarmaz yarayı
Hilebaz dostunan açtık arayı
Ne köşkümü koydu ne de sarayı
Baykuşlar tünedi dalıma benim
Değme felek değme telime benim
Özlemi’yem başım dumanlı dağlar
Gözlerim yaşlı da içim kan ağlar
Güz ayları geldi bozuldu bağlar
Hazan yeli değdi gülüme benim
Değme felek değme telime benim

Amasyanın girişinde en sevdiğim bu güzel türküyü duyunca bir daha başka sevdim Amasyayı…
Şimdi Önce size Amasyayı Amasya insanını tanıttıktan sonra bu güzel ilimizin adını taşıyan Amasya sohbet sitemizide tanıtacağım…

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve ülkemizin eski yerleşim yerlerinden olan bir ilimizdir.Amasya’nın İlçeleri; Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşovadır.Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının hemen ardından Amasya il statüsü elde eden şehirlerden birisi oldu.
Amasya’da tarım ve hayvancılık yaygın ekonomik faaliyetlerdendir. Tarım bilhassa akarsuların geçtiği alanlara yakın bölgelerde yapılır.
Amasya elması meşhur ilimizdir. Şehirde ayrıca tütün, şeker pancarı, pamuk, nohut, mısır, patates, üzüm, fasulye ekiminden de verim elde edilmektedir.
Mevsim şartları sayesinde bölgede hayli geniş otlaklar bulunmaktadır. Bu da her tür hayvancılığın (koyun, keçi, sığır, arıcılık) yapılması için bulunmaz nimetlerdendir.
doğasını havasını bir kenara bırakıp insanı hakkında yorum yapmak isterim. bir şekilde iletişim kurduğumuz herkes nazik,misafirperver ve ilgili insanlardı. gerçekten hayranlık duydum.Amasya sohbet alfebetik sıra  olarak Ağrı sohbet sonraki gelen sohbet yazımızdır…

Amasya halkı görüp göreceğiniz en nazik en kibar en misafirperver insanlardır. Bizde bu özelliğimizi göz önünde tutarak sizlere rahatça sohbet edebileceğiniz Amasya sohbeti hazırladık.Amasya gibi derin anlamlar taşıyan her gelene saygı ile sevgi ile yaklaşan insanların sohbet sitesidir Amasya sohbet. Gelin hep birlikte paylaşalım muhabbetimizi sohbetimizi Amasya sohbet ikinci aileniz olsun…

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 13 Temmuz, 2019
okuma 151 views okuma
yorum 1 yorum
benzer yazılar
yorumlar yazıya ait yorumlar


Yorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

%d blogcu bunu beğendi: