nick
şifre
aydın sohbet

Aydın Sohbet

AYDIN SOHBET

Tatilcilerin vazgeçemediği şehirdir Aydın. En güzel aşkların yaşandığı şehirdir Aydın eee hal böyle olunca Aydın sohbetin açılmasıda kaçınılmaz oldu bizim için. Hem tatilinizi yapın hem Aydın sohbet sitemizde sohbetinizi yapın istedik.Aydın sohbeti tanımak için önce aydını bilmek gerekir değil mi 🙂

Bir harika diyar,ege bölgesi.
Dağlarında akar yağı AYDIN’ın.
Ovalarda olur türlü meyvesi.
Narenciye,solu sağı AYDIN’ın.

Çiftçiler şafaktan önce uyanır.
Toprakla haşr olur,toprak boyanır.
Bir sınırı Ödemiş’e dayanır.
Torbalı’da bir durağı AYDIN’ın.

Buharkent’te kaplıcalar can katar.
Karacasu,Elmasıyla kan katar.
Söke ovasına pamuk ün katar.
Ta Muğlada bir kırağı AYDIN’ın.

Aydın ülkemizdeki en eski yerleşim alanlarından biridir. Bölgede MÖ 7000’lere ait kalıntılar bulunmaktadır.

Aydın daha önceki devirlerde ‘Tralleis’ ve ‘Güzelhisar’ olarak anılmıştır. Şehrin şu anki adı ise Anadolu Selçukluları’nın yıkılmasından sonra peyda olan Aydınoğulları’ndan gelmektedir. Aydınoğulları günümüz Aydın ili çevresinde hüküm sürmüştür.
Tarih öncesi dönemlerin ardından Aydın Hititlerin hakimiyet yıllarında güzel bir şehre dönüşmüştür. Daha sonra da şehir en parlak dönemlerini Lidyalılar’ın hakimiyeti yıllarında yaşamıştır. Bu dönemlerden Aydın’da çok fazla tarihi kalıntı ve yapı kalmıştır.

Bölgede Türk hakimiyeti Büyük Selçuklular ile başlamış, daha sonra Aydınoğulları ve Osmanlı Devleti ile devam etmiştir.

Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından önce 1919 yılında il statüsü kazanmıştır. 12 Kasım 2012’de ise Büyükşehir olma hakkı elde etmiştir.
Aydın ekonomisi genel olarak tarım ve turizme dayanmaktadır. İnsanların neredeyse 4/3’ü tarımla uğraşmaktadır. Genel olarak modern tarım yapılmakta ve verimli arazileri olan Aydın’da yüksek gelir elde edilmektedir.

Bölgede birçok tarım ürünü yetiştirilmektedir. En fazla pamuk, patates, arpa, buğday, mısır, ayçiçeği gibi ürünler yetiştirilmektedir.

Meyve ve sebzecilikten de çok fazla verim sağlanmaktadır. İncir, zeytin, mandalina, portakal, üzüm, armut, kiraz, kayısı, ceviz, badem gibi birçok meyve bolca yetiştirilmektedir. Domates, biber, patlıcan, soğan, lahana, pırasa üretilmektedir.

Aydın’ın bulunduğu konum ve iklimi hayvancılığa çok uygundur. Koyun, kıl keçisi ve sığır yetiştiriciliği yapılmakla birlikte kümes hayvancılığı ve arıcılık da gelişim göstermektedir.

Bölge ağaç miktarı bakımından çok zengin olduğundan orman ürünleri sanayisi gelişmiştir. Ek olarak tarım ürünlerine bağlı sanayi de iyi düzeydedir.

Sevgili tatilciler, yazılarımızda sizlere güzide tatil beldelerimiz hakkında yararlı olabilecek bilgiler vermeye devam ediyoruz ve Artvin Sohbet makaleli yazımızada davet ediyor …

Turizm anlamında Türkiye’nin önemli illerinden birisi olan Aydın, son yıllarda bu gelişmesini çeşitli yatırımlar ile hızlandırmayı başarmıştır. Ege Denizi’ne kıyısı olan bu ilimiz, Kuşadası ve Didim gibi son derece önemli ve popüler tatil beldelerine sahiptir.

Aydın’ın tarihi yerleri de turizm beldeleri kadar önemli bir yer tutuyor. Didyma Antik Kenti ile Aphrodisias Antik Kenti bu ilimiz sınırları içerisindedir. Tralles ve Magnesia Antik Kentleri de bu bölgemizdedir.

Meryemana Tapınağı, Şirince, Efes Antik Kenti gibi yerlere de ulaşımın çok kolay olması Aydın’ı bu türdeki kültür gezilerinde önemli bir durak haline getiriyor.

Daha önce bahsettiğimiz gibi Aydın, Kuşadası ve Didim gibi son derece popüler ve önemli tatil beldelerine sahiptir. Didim ise turkuaz mavisindeki denizi, sizlere balıklar ile birlikte yüzüyormuş hissi veren denizi ve plajları ile rakiplerinden bu yönüyle ayrılıyor ve sizlere bu muhteşem deneyimi vaad ediyor.

Altınkum ve Akbük gibi saklı cennet sayılabilecek yerler Didim’de yer almaktadır.

Kuşadası ise Bodrum, Marmaris, Efes, Selçuk gibi hem tarihi hem turistik yerleşimlerin ortasında bulunan ve gözdeliğini hiçbir zaman yitirmeyen güzide tatil beldemizdir. Stratejik konumu ve her yıl artan turist sayısı bunu kanıtlar nitelikte.

Kuşadası’nın tarihi de doğal güzellikleri ve denizi kadar önemli bir yer tutmakta. Zeus Tapınağı, Güzelçamlı ve Davutlar Kaplıcaları, bu beldemizi komple bir tatil cenneti haline getirmekte.

Medeni, atatürkçü, insan canlısıdır erkeği de kadını da. tüm ege halkı gibi Bu özelliklerin bu güzelliklerin hepsi sizi aydın sohbet‘te bekliyor. Hade çıkıp çıkıp gelin ne durun 🙂

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 16 Temmuz, 2019
okuma 166 views okuma
yorum yorum yok
benzer yazılar
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

%d blogcu bunu beğendi: